*Okres wojny i okupacji

Udostępnij post

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Zdobądź dostęp do pełnego opracowania epok literackich!

Przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie ponad 80 stron A4 szczegółowych opracowań wszystkich epok literackich. Ucz się w wygodny sposób i nie trać czasu na szukanie wiedzy.

Kup teraz dostęp na cały rok.

59.99zł

Dostęp do produktu

Epoka - Okres Wojny i Okupacji

1. Czas trwania epoki

Epoka trwała od 1939 roku (wybuch drugiej wojny światowej) do 1945 roku (zakończenie II wojny światowej)

2. Sytuacja na świecie

Ludzi ogarnęło przerażenie, byli świadkami i ofiarami terroru o skali niespotykanej w dziejach. Rozpadł się dotychczasowy system wartości, w którym na pierwszym miejscu stały ludzkie życie i godność. W sytuacjach nieludzkich ludzie zachowywali się nieludzko. Dla wielu najważniejsze okazało się pragnienie przeżycia za wszelką cenę, nawet cenę życia innych (także bliskich). Wartości takie jak miłość, przyjaźń, zaufanie, dobroć współczucie przestały się liczyć. Niektórzy zmagali się z problemami zabijania człowieka, nawet jeśli zabitym miał być wróg. Zniszczeniu uległy dzieła sztuki, pamiątki narodowe, cenne księgozbiory. Przerażające okazały się straty w ludziach- okupacja niemiecka i sowiecka pochłonęła życie milionów ludzi zwłaszcza polskiego i żydowskiego pochodzenia, ale także spośród mieszkańców pozostałych krajów.

3. Sytuacja w Polsce

Działał Ruch Oporu, przeprowadzono akcje sabotażowe i dywersyjne, dzięki czemu nie tracono nadziei na odzyskanie niepodległości. Polacy walczyli w armiach innych krajów na wszystkich frontach wojny, wstawili się wieloma spektakularnymi zwycięstwami, np. bitwa o Anglię oraz zdobycie Monte Cassino. Pomimo masowych egzekucji, łapanek, wywózek do obozów koncentracyjnych czy na roboty przymusowe do Niemiec nadal rozwijało się życie kulturalno-naukowe:

4. Literaci

Literaci wyrażali w swych dziełach rozpacz, gniew i wolę walki. Oddawali sytuację ludzi pozbawionych korzeni moralnych, pogrążonych w chaosie i zagubieniu, zmuszonych do wyrzeczenia się człowieczeństwa. Próbowali znaleźć przyczyny „apokalipsy spełnionej”, uciekali w przeszłość lub w świat fantazji, ewentualnie tworzyli program odbudowy świata. Szczególną grupą było tzw. Pokolenie Kolumbów- 

Wspieraj rozwój serwisu JPmatura.pl

korzystaj z doskonale przygotowanych notatek

Autorskie opracowanie epok literackich

Opracowanie epok literackich

Hej przyjacielu! Potrzebujesz pomocy daj znać.