Epoka - Okres Wojny i Okupacji

Nauka z języka polskiego szybko Cię nudzi? Masz problem z zapamiętaniem, analizą i interpretacją epoki okres wojny i okupacji, która jest potrzebna ci do matury ?
Poznaj lepiej naszą pomoc naukową w postaci opracowania PDF. W przypadku pytań, zachęcamy do kontaktu. 

Epoka trwała od 1939 roku (wybuch drugiej wojny światowej) do 1945 roku (zakończenie II wojny światowej)

Ludzi ogarnęło przerażenie, byli świadkami i ofiarami terroru o skali niespotykanej w dziejach. Rozpadł się dotychczasowy system wartości, w którym na pierwszym miejscu stały ludzkie życie i godność. W sytuacjach nieludzkich ludzie zachowywali się nieludzko. Dla wielu najważniejsze okazało się pragnienie przeżycia za wszelką cenę, nawet cenę życia innych (także bliskich). Wartości takie jak miłość, przyjaźń, zaufanie, dobroć współczucie przestały się liczyć. Niektórzy zmagali się z problemami zabijania człowieka, nawet jeśli zabitym miał być wróg. Zniszczeniu uległy dzieła sztuki, pamiątki narodowe, cenne księgozbiory. Przerażające okazały się straty w ludziach- okupacja niemiecka i sowiecka pochłonęła życie milionów ludzi zwłaszcza polskiego i żydowskiego pochodzenia, ale także spośród mieszkańców pozostałych krajów.

Literaci wyrażali w swych dziełach rozpacz, gniew i wolę walki. Oddawali sytuację ludzi pozbawionych korzeni moralnych, pogrążonych w chaosie i zagubieniu, zmuszonych do wyrzeczenia się człowieczeństwa. Próbowali znaleźć przyczyny „apokalipsy spełnionej”, uciekali w przeszłość lub w świat fantazji, ewentualnie tworzyli program odbudowy świata. Szczególną grupą było tzw. Pokolenie Kolumbów- 

Podobają Ci się podobne treści?

Zapisz się do naszego newslettera i zdobąć -20% zniżki na wszystkie opracowania! Wysyłamy tylko wartościowe treści dotyczące matury z języka polskiego!

Kupon rabatowy -20%

Wykorzystaj -20% zniżki na wszystkie opracowania! 

JPMATURA-20