Pełne opracowanie za jedyne 14,99 zł!

Przygotowaliśmy dla Ciebie ponad 11 stron A4 opracowania ze szczegółowymi informacjami z lektury Antygona. Czytelne i ułatwiające naukę notatki pomogą Ci w przygotowaniu do matury, a także do testów ze znajomości lektury.

Opracowanie „Antygona”

Bezpłatna skrócona wersja

1. Geneza utworu

„Antygona“ należy do początkowych utworów Sofoklesa. Jej powstanie datuje się na V w. p.n.e., wystawiono ją w Atenach po raz pierwszy około 441 r. p.n.e. Źródłem treści dramatu jest mit o Labdakidach, związany z historią Teb miasta położonego w Grecji, niedaleko Aten. Mit opowiada o losach Edypa, który zgodnie z przepowiednią został mordercą swego ojca (króla Teb) i mężem matki.

2. Znaczenie utworu

„Antygona“ to wybitny dramat Sofoklesa, który cieszyły się wielką popularnością już w starożytności. Stanowi bardzo dobry przykład formy klasycznej tragedii greckiej, ilustruje antyczną koncepcję fatum, a problematyka trudnych wyborów moralnych pozostała aktualna do dziś.

3. Czas i miejsce akcji

Zgodnie z zasadą jedności czasu i miejsca, wydarzenia rozgrywają się w ciągu jednego dnia- od wschodu do zachodu słońca, przed pałacem królewskim starożytnych Tebach.

4. Bohaterowie

Antygona – córka zrodzona z kazirodczego związku Edypa i Jokasty. Jest królewną tebańską. Jest dumna ze swojego szlachetnego pochodzenia. Z pełną świadomością akceptuje okrutne fatum, które doświadczają cały jej ród. Szanuje wolę bogów i święte prawa, które każą pochować brata. Dokonując symbolicznego pochówku (tylko przysypała niewielką ilością ziemi zwłoki), sprowadza na siebie gniew Kreona i kara śmierci. Z odwagą przyjmuje swoje przeznaczenie i pozostaje do końca wierna swoim przekonaniom.

5. Konteksty i nawiązania

Podobają Ci się podobne treści?

Zapisz się do naszego newslettera i zdobądź -20% zniżki na wszystkie opracowania! Wysyłamy tylko wartościowe treści dotyczące matury z języka polskiego!

Kupon rabatowy -20%

Wykorzystaj -20% zniżki na wszystkie opracowania! 

JPMATURA-20