Opracowanie Dżuma

ŚCIĄGA Z LEKTURY

Opracowanie „Dżuma”

1. Geneza utworu

Utwór powstał w roku 1947, polskie wydanie miało miejsce w roku 1957.

2. Znaczenie utworu

„Dżuma” jest powieścią warto istotą dla literatury i filozofii XX wieku. Stawia ona pytanie o istotę zła w świecie i człowieku, a także porusza zagadnienia dotyczące postawy, jaką należy przyjąć w starciu ze złem i z  absurdalnym, pozbawionym sensu istnienia.

3. Gatunek literacki

Powieść – parabola, utrzymana w stylu kroniki

4. Cechy gatunku widoczne w utworze

„Dżuma” to utwór epicki, wielowątkowy. Jego paraboliczny (alegoryczny) charakter tworzą liczne możliwości interpretacji tytułu: może się za nim kryć dowolna sytuacja ekstremalna (wojna, więzienie, getto, obóz koncentracyjny, system totalitarny, czy wreszcie po prostu zło). Utwór ma formę kroniki, będącej chronologicznym zapisem zdarzeń rozgrywających się w czasie epidemii w Oranie. Jej autorem jest Bernard Rieux.

5. Czas i miejsce akcji

Od 16 kwietnia 194… roku do lutego następnego roku (dokładnie rok nie jest wskazany), algierskie miasto Oran (Algieria należała wówczas do Francji).

6. Bohaterowie

7. Charakterystyczne motywy i cytaty

W utworze występują motywy: zła, śmierci, cierpienia, choroby, lekarza, rodzinny, miasta, przemiany bohatera, wolności, samotności, wiary, egzystencjalizmu, walki oraz świętego.

8. Problematyka i główne przesłanie

Dołączone do powieści motto, pochodzące z „Dziennika roku zarazy” Daniela Defoe (Jest rzeczą równie rozsądną ukazać jakiś rodzaj uwięzienia przez inny, jak ukazać coś, co istnieje rzeczywiście, przez coś innego, co nie istnieje.) od razu wyjaśnia, że historii o dżumie w Oranie nie można interpretować dosłownie. Owo zanegowanie dosłowności ma miejsce również w pierwszym zdaniu utworu, w którym czytamy, iż jego akcja rozgrywa się w 194… roku, a więc nie wiadomo dokładnie, w którym. Nie wiadomo, bo nie jest to najistotniejsze. „Dżuma” jest bowiem powieścią – parabolą, to znaczy taką, w której pod warstwą odpowiedzialnej fabuły ukryty jest głębszy, istotniejszy sens. Ten sens ma charakter filozoficzny, egzystencjalny i ukazuje sytuację człowieka w święcie, w którym obecnie są różne rodzaje zagrożeń i zła.

9. Budowa utworu, język, styl, środki artystyczne

Powieść napisana jest stylem kronikarskim, relacjonującym wydarzenia w porządku chronologicznym. Mimo iż jej narratorem jest doktor Rieux, konsekwentnie do samego końca utrzymana została forma 3 osoby liczby pojedynczej, w której mówi on o sobie, czy też forma bezosobowa, gdy relacjonuje działanie władz lub służb sanitarnych. Narracja pozbawiona jest emocji, są one widoczne jedynie w wypowiedziach bohaterów w najbardziej dramatycznych momentach fabuły. Autor uzyskuje w ten sposób maksymalne zobiektywizowanie opisanych zdarzeń. W zakończeniu pojawia się istotna metafora opisująca bakcyla dżumy.

10. Konteksty i nawiązania

Podobają Ci się podobne treści?

Zapisz się do naszego newslettera i zdobądź -20% zniżki na wszystkie opracowania! Wysyłamy tylko wartościowe treści dotyczące matury z języka polskiego!