Pisarze Oświecenia

Udostępnij post

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Znani pisarze - Oświecenie

1. Ignacy Krasicki- (1735-1801r.)

Pochodził z bardzo zamożnej rodziny szlacheckiej, był starannie wykształcony, obrał stan duchowny. Był sekretarzem prymasa, potem kapelanem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i już w 1766 roku został biskupem warmińskim. W tym czasie napisał pierwsze utwory literackie. Po I rozbiorze Polski stał się poddanym króla Prus, ale nie przerywał kontaktów ze środowiskiem warszawskim. W 1795 roku został arcybiskupem gnieźnieńskim. Uchodzi za najwybitniejszego pisarza polskiego oświecenia. Wyznawał ideały klasycyzmu i racjonalizmu. Pisał dydaktyczne bajki, satyry („Do króla”, „Żona modna”, „Pijaństwo”), pieśni („Hymn do miłości ojczyzny”), poematy heroikomiczne („Monachomachia„Myszeida”),napisał także dwutomową encyklopedię. Jest twórcą pierwszej nowoczesnej polskiej powieści: „Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki Nazwano go księciem poetów (jako biskup warmiński nosił tytuł księcia).

2. Franciszek Karpiński- (1741-1825r.)

Ukończył studia we Lwowie, potem pracował na dworkach magnackich jako nauczyciel. Debiutował późno- w 1780 roku wydał „Zabawki wierszem”. Otrzymał posadę w Warszawie, ale po kilku latach wrócił na rodzinną Ruś, przebywał odtąd na wsi lub na dworze Branickich. Jest najwybitniejszym przedstawicielem sentymentalizmu w literaturze polskiej. Napisał jedyną w Polsce rozprawę o założeniach sentymentalizmu: „O wymowie w prozie albo wierszu” Tworzył m.in. sielanki, wiersze miłosne i patriotyczne, pieśni religijne.

3. Julian Ursyn Niemcewicz- (1758-1841r.)

Polski dramaturg, powieściopisarz, poeta, historyk, pamiętnikarz, publicysta, tłumacz, członek Komisji Edukacji Narodowejw latach 1791–1792. reprezentant stronnictwa reform, twórca komedii politycznej.

4. Stanisław Staszic- (1755-1826r.)

Wybitny uczony, filozof, przyrodnik, działacz, pisarz polityczny, ksiądz. Po rozbiorach poświęcił się pracy nad rozwojem gospodarczym kraju oraz rozwinął szeroką działalność organizatorską w dziedzinie nauki i oświaty. Od 1808 roku do 1826 roku był prezesem Towarzystwa Przyjaciół Nauki. Własnym kosztem wzniósł dla niego dwie kolejne siedziby, zainicjował i w znacznej mierze sfinansował wystawienie pomnika Mikołaja Kopernika.

Wspieraj rozwój serwisu JPmatura.pl

korzystaj z doskonale przygotowanych notatek

Autorskie opracowanie lektur literackich

Opracowanie epok literackich

Hej przyjacielu! Potrzebujesz pomocy daj znać.

Opracowanie epok literackich

Szczegółowe opracowanie epok literackich

Nie trać czasu na szukanie wiedzy! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy szczegółowe opracowanie epok literackich. Wybierając nasze notatki otrzymujesz ponad 80 stron A4. Produkt dostępny jest w wersji PDF, co ułatwia naukę. Zdobycie dostępu zajmie Ci zaledwie 1 minutę.

Oszczędzaj! Kup w promocji dostęp na cały rok.

59.99zł

24.99zł