Pisarze Pozytywizmu

Udostępnij post

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Znani pisarze - Pozytywizm

1. Henryk Sienkiewicz- (1844-1916r.)

Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej z okolic Łukowa. Gimnazjum ukończył z trudem, pracując jako guwerner, potem jednak uzyskał maturę i podjął studia w Warszawie. W 1869 roku rozpoczął współpracę z czasopismami warszawskimi jako dziennikarz. W 1872 roku wydał pierwszą powieść. W 1876 roku odbył podróż do USA, dłużej przebywał też w Londynie i Paryżu. Stopniowo zdobywał też popularność, pisząc felietony, nowele i korespondencje z zagranicy. W 1883 roku na łamach prasy zaczęła się ukazywać w odcinkach jego powieść „Ogniem i mieczem”. Gdy w 1888 roku kończył trzecią część „Trylogii”, był już najpopularniejszym pisarzem w Polsce, w 1900 roku otrzymał od narodu majątek w Oblęgorku w Kieleckim. Powieść Sienkiewicza „Quo Vadis” stała się światowym bestsellerem i w 1905 roku pisarz otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Po wybuchu I wojny światowej wyjechał do Szwajcarii, organizował stamtąd pomoc ofiarom wojny w Polsce. Zmarł w Vevey w Szwajcarii dnia 15 listopada 1916 roku, okrywając żałobą cały naród. Po zakończeniu I Wojny Światowej sprowadzono zwłoki Sienkiewicza do ojczyzny i pochowano uroczyście w podziemiach katedry warszawskiej.

2. Bolesław Prus- (1847-1912r.)

Właściwie Aleksander Głowacki. Pochodził z okolic Hrubieszowa z zubożałej rodziny szlacheckiej. Wcześnie został sierotą: wychował się pod opieką babci, a potem ciotki. Jako 16-latek został ranny w powstaniu styczniowym i spędził kilka miesięcy w rosyjskim więzieniu. Jego brat przypłacił upadek powstania chorobą psychiczną i do końca życia pozostawał na utrzymaniu Aleksandra. Podjął studia na wydziale matematyczno-fizycznym Szkoły Głównej w Warszawie, potem studiował w Puławach, ale wrócił do Warszawy. Imał się różnych prac m.in. guwerner, korepetytor, robotnik w fabryce, kasjer w banku. Od 1872 roku zaczął publikować w prasie warszawskiej, stopniowo zyskiwał popularność. Był związany z programem pozytywistycznym, zwracał uwagę na rolę nauki i postępu, był bystrym obserwatorem życia społecznego. Napisał do różnych czasopism niezliczoną ilość krótkich tekstów, w tym skrzących się dowcipem felietonów (zostały one później wydane w 21 tomach jako „Kroniki”); na publicystyce Prusa starali się wzorować inni dziennikarze. Dziś bardziej jest znany jako autor nowel i opowiadań (m.in. „Placówka”, „Lalka”, „Emancypantki”, „Faraon”). Za granicę wyjechał tylko raz, dopiero w 1895 roku, za to systematycznie przez 30 lat odwiedzał Nałęczów.

3. Maria Konopnicka- (1842-1910r.)

Urodziła się w Suwałkach, dzieciństwo spędziła w Kaliszu. Była właściwie samoukiem- formalne nauki pobierała zaledwie dwa lata, na pensji sióstr sakramentek w Warszawie ( 1855-1856). Gdy jej małżeństwo się rozpadło, sama wychowała sześcioro dzieci, w późniejszych latach dużo czasu poświęcała zagadnieniu praw kobiet. Była znaną publicystką, działaczką społeczna i patriotyczną. Utwory poetyckie, często wzorowane na poezji ludowej (w tym liczne wiersze dla dzieci) publikowała od roku 1870, nowele od około 1880 roku. Napisała słowa „Roty”. Była także tłumaczką i krytykiem literackim.

4. Eliza Orzeszkowa- (1841-1910r.)

Urodziła się w zamożnej rodzinie szlacheckiej na Grodzieńszczyźnie (dziś Białoruś). Kilka lat (1852-1857) uczyła się na pensji sióstr sakramentek w Warszawie, w wieku 17 lat wyszła za mąż (nazwisko „Orzeszkowa” to nazwisko po mężu). W 1863 roku, w czasie powstania styczniowego ukrywała w swoim majątku dyrektora powstania, Romualda Traugutta (jej mąż wskutek donosu, przypłacił to zesłaniem). Uzyskawszy unieważnienie pierwszego małżeństwa, od 1869 roku do końca życia mieszkała w Grodnie. Zafascynowana programem pozytywizmu, pisała początkowo teksty programowe oraz nowele i powieści tendencyjne. Stopniowo do swych utworów zaczęła wprowadzać coraz więcej pogłębionych obserwacji psychologicznych. Najbardziej znane jej powieści to Nad Niemnem”, „Dziurdziowie”, „Cham”; a najbardziej znane nowele to Tadeusz”, „Gloria victis”, „ABC”. Autorka chętnie poruszała palące problemy społeczne (np. „Meir Ezofowicz”- kwestia sytuacji Żydów w Polsce), wielokrotnie wracała do tematów związanych z powstaniem styczniowym. Pozostawiła po sobie 50 tomów prozy i 9 tomów korespondencji.

5. Adam Asnyk- (1838-1897r.)

Pochodził z rodziny szlacheckiej. Studiował na kilku uczelniach, był ważną postacią w okresie powstania styczniowego. W 1866 roku uzyskał w Heidelbergu doktorat z filozofii. Od 1870 roku mieszkał w Krakowie. Był społecznikiem, posłem na sejm galicyjski, jednym z pierwszych taterników w Polsce. Dużo podróżował. Napisał wiele utworów dramatycznych, ale znany jest jako autor liryków, które wydawał w zbiorach zatytułowanych „Poezje” (1869,1972,1880,1894). Bardzo znany jest także cykl jego sonetów Nad głębiami”.

6. Fiodor Dostojewski- (1821-1881r.)

Pochodził z niezamożnej rodziny z Moskwy. Ukończył szkołę inżynierów wojskowych, dorabiał tłumaczeniami. Związany z tajnym kołem dyskusyjnym, został w 1849 roku wraz z jego członkami aresztowany. Skazano go na karę śmierci, ale w ostatniej chwili wyrok zmieniono na cztery lata ciężkiej pracy fizycznej. Po odbyciu kary przebywał na zesłaniu w Semipałatyńsku (dziś Kazachstan), w 1859 roku zamieszkał w Petersburgu. Debiutował w 1846 roku (powieścią „Biedni ludzie”), ale najwybitniejsze utwory powstał po powrocie z zesłania: „Wspomnienia z domu umarłych” (1860-1862, o pobycie na katordze), „Zbrodnia i kara” (1866), „Idiota” (1868), „Biesy” (1872), „Bracia Karamazow” (1880). Jest klasykiem światowej powieści psychologiem.

Wspieraj rozwój serwisu JPmatura.pl

korzystaj z doskonale przygotowanych notatek

Autorskie opracowanie lektur literackich

Opracowanie epok literackich

Hej przyjacielu! Potrzebujesz pomocy daj znać.

Opracowanie epok literackich

Szczegółowe opracowanie epok literackich

Nie trać czasu na szukanie wiedzy! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy szczegółowe opracowanie epok literackich. Wybierając nasze notatki otrzymujesz ponad 80 stron A4. Produkt dostępny jest w wersji PDF, co ułatwia naukę. Zdobycie dostępu zajmie Ci zaledwie 1 minutę.

Oszczędzaj! Kup w promocji dostęp na cały rok.

59.99zł

24.99zł