Epoka - Barok
Nauka z języka polskiego szybko Cię nudzi? Masz problem z zapamiętaniem, analizą i interpretacją epoki barok, która jest potrzebna ci do matury ?
Poznaj lepiej naszą pomoc naukową w postaci opracowania PDF. W przypadku pytań, zachęcamy do kontaktu.
- W Europie od drugiej połowy XVI wieku do końca następnego stulecia.
- W Polsce epoka ta trwała od lat osiemdziesiątych XVI w. po początek wieku XVIII.
- Kazanie
- List
- Epos
Kazanie- gatunek literatury stosowanej, przemowa wygłaszana zwykle przez osobę duchowną wyznania chrześcijańskiego, która ma za zadanie nauczanie i przekazanie treści religijnych.
List- gatunek literatury stosowanej, pisemna wiadomość wysyłana przez jedną osobę (nadawcę) do drugiej (adresata). Tradycyjny list to wiadomość zapisana na kartce (kartkach) papieru i zapieczętowana lub wysłana do adresata w kopercie.
Epos- jeden z głównych i najstarszych gatunków epiki. Obejmuje utwory najczęściej poetyckie, rzadziej tworzone prozą, ukazujące dzieje życia legendarnych, częściowo lub całkiem historycznych bohaterów, na tle wydarzeń przełomowych dla danego narodu. Często opowiadają nie tylko o postaciach ludzkich, ale też boskich, magicznych czy demonicznych.
- manieryzm– kierunek, który pojawił się w pierwszej połowie XVI wieku we Włoszech, obfitujący w nieproporcjonalnie i skomplikowane formy oraz podejmujący wyszukane tematy. Jego cechy to przesadna ekspresja, czyli uzewnętrznienie przeżyć, zachwianie harmonii, deformacja postaci oraz nierealna kolorystyka.
- Sarmata- szlachcic-ziemianin, tradycjonalista, gorliwy katolik, patriota, dobry kompan do bitki i do wypitki.
- Dworak- wyrafinowany, wielbiciel życia i uciech dworskich, skłonny do refleksji.
- vanitas– wszystko marność
- bojowanie– życie jest walką
- et in Arkadia ego– jestem nawet w Arkadii- śmierć czai się wszędzie
- Peter Paul Rubens- malarz, autor m.in. „Trzech Gracji”, ”Podniesienia krzyża”, malował kobiety o obfitych kształtach (tzw. rubensowskie kształty).
- Rembrandt van Rijn- malarz, autor m.in. „Lekcji anatomii doktora Tulpa”, ”Powrotu syna marnotrawnego”, mistrzowsko wykorzystywał światłocień.
- Michelangelo Caravaggio- malarz, autor m.in. „Złożenia do grobu”, jego dzieła charakteryzują się niezwykłym napięciem dramatycznym.
- Marinizm- nurt literacki, zgodnie z którym autor dbał o kunsztowność i dworską elegancję utworu, zaskakiwał czytelnika niezwykłym językiem, wyszukiwanymi zabiegami stylistycznymi oraz oryginalnymi skojarzeniami. Nazwa nurtu wywodzi się od włoskiego poety Giambattisty Marina. Polskim przedstawicielem tego nurtu był Jan Andrzej Morsztyn.
- Konceptyzm- podporządkowanie utworu zaskoczeniu czytelnika, które poeta chciał osiągnąć dzięki wyjątkowemu pomysłowi.
- Styl makaroniczny- charakterystyczne dla polszczyzny barokowej nagromadzenie wtrętów łacińskich. Makaronizmy pojawiają się m.in. w „Pamiętnikach” Jana Chryzostoma Paska.